G7L-2A-P-CB-DC24
Mfr.Part #
G7L-2A-P-CB-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Power Rating :
1.9W
Termination Style :
PC Pin
Width :
33.5mm
Throw Configuration :
DPST
REACH SVHC :
Unknown
Must Release Voltage :
3.6VDC
Coil Power :
1.9W
Termination :
Quick Connect, Through Hole
Height :
47mm
Must Operate Voltage :
18VDC
Max Current Rating :
20A
Voltage - Rated AC :
250V
Switching Voltage :
250VAC -Max
Power Consumption :
1.9W
Coil Voltage :
24VDC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
35.5mm
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Packaging :
Tray
Coil Resistance :
303Ohm
Current Rating :
20A
Number of Poles :
2
Coil Current :
79mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
6
Mount :
Flanges, PCB, Through Hole
No
Length :
52.5mm
Coil Voltage (DC) :
24V