G7L-2A-B-CB-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G7L-2A-B-CB-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage (DC) :
24V
Termination Style :
Screw Terminal
Must Operate Voltage :
18VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Type :
Non Latching
Body Height :
55mm
Body Breadth :
34.5 mm
Weight :
99.999994g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Published :
2003
Throw Configuration :
DPST
Coil Resistance :
303Ohm
Termination :
Screw
Coil Voltage :
24VDC
Operate Time :
30ms
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Coil Insulation :
Class B
Must Release Voltage :
3.6VDC
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
25A@220VAC
Packaging :
Bulk
Release Time :
30 ms
Coil Current :
79mA
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact/Output Supply Type :
AC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Power Consumption :
1.9W
Switching Voltage :
250VAC -Max
Max Current Rating :
25A
Radiation Hardening :
No
Series :
G7L
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Relay Action :
Momentary
Body Length or Diameter :
52.5mm
Physical Dimension :
52.5mm x 34.5mm x 55mm
Coil Power :
1.9W