G7L-1A-T-CB-DC48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G7L-1A-T-CB-DC48
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Number of Pins :
4
Factory Lead Time :
13 Weeks
Coil Current :
40mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
30A
Termination :
Quick Connect
Coil Voltage (DC) :
48V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Mount :
Brackets
Published :
2003
Body Length or Diameter :
52.5mm
Throw Configuration :
SPST
Coil Type :
Non Latching
Coil Resistance :
1.22kOhm
Coil Power :
1900mW
Body Breadth :
33.5 mm
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Operate Time :
30ms
Release Time :
30 ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Switching Voltage :
250VAC -Max
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Action :
Momentary
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@220VAC
Lead Free :
Lead Free
Coil Insulation :
Class B
Weight :
99.999994g
ECCN Code :
EAR99
Must Operate Voltage :
36VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact/Output Supply Type :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Body Height :
53mm
Series :
G7L
Power Consumption :
1.9W
Physical Dimension :
52.5mm x 33.5mm x 53mm
Must Release Voltage :
7.2VDC
Coil Voltage :
48VDC