G6B1114PFDUSP6BDC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6B1114PFDUSP6BDC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Current :
8.3mA
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Coil Resistance :
2.88kOhms
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Release Time :
10ms
Packaging :
Bulk
Operate Time :
10ms
Series :
G6B
Must Release Voltage :
2.4VDC