G5PZ-1A-E DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G5PZ-1A-E DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
PCB Mount
Contact Rating (Current) :
20 A
Contact Termination :
Solder Pin
Coil Termination :
Solder Pin
Base Product Number :
G5PZ
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Features :
Must Operate Voltage :
9 VDC
Coil nominal voltage :
12V DC
Height :
24.9 mm
Power Consumption :
530 mW
Product Status :
Active
Operate Time :
15 ms
Length :
23.8 mm
Number of Coils :
Single
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Content :
1pc(s)
Series :
G5PZ
Coil Voltage :
12V DC
Contact Current Rating :
20 A
Number of Poles :
1
Coil Power :
530mW
Switching voltage (max.) :
250V AC
Switching Current :
20A
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
44.1 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Brand :
Omron Electronics
Coil Insulation :
Subcategory :
Relays
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Omron
Contact Configuration :
SPST
Contact Material :
Silver Alloy
Switching Voltage :
250 VAC
Switching current (max.) :
20A
Product :
Power Relays
Termination Style :
PC Pin
Mounting Style :
Through Hole
Width :
10.3 mm
Type :
G5PZ-1A-E-DC12
Packaging type :
Tray
Product Type :
General Purpose Relays
RoHS :
Details
Coil Type :
Non Latching
Contact Current :
20A
Coil Resistance :
272 Ω