G5LE-1A-SDC24
Mfr.Part #
G5LE-1A-SDC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Voltage (DC) :
24V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
Termination :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Release Time :
5ms
Mount :
Coil Current :
16.7mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Power :
400mW
Max Operating Temperature :
85°C
Coil Resistance :
1.44kOhms
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tray
Throw Configuration :
SPST
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage :
24VDC
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Rating (Current) :
10A