G31KAC-P14LCC0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G31KAC-P14LCC0-0000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
14
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
1
Factory Lead Time :
5 Weeks
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Orientation :
A
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Feature :
Ground
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Push-Pull
ODU G31KAC-P14LCC0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
G31KAC-P14LCC0-0000 Overview
G31KAC-P14LCC0-0000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
G31KAC-P14LCC0-0000 Applications
There are a lot of ODU
G31KAC-P14LCC0-0000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER