G2RL-1ATP5-E-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2RL-1ATP5-E-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
G2RL-1ATP5-E-DC24
Stock
305
In Stock :
305
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
1.44kOhms
Coil Insulation :
Class B
Coil Current :
16.7mA
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Type :
Non Latching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Release Time :
5ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Published :
2011
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage :
440VAC 300VDC -Max
Operate Time :
15ms
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Mounting Type :
Through Hole
Series :
G2RL-TP
Contact Rating (Current) :
16A