G2RG-2A-X DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2RG-2A-X DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Stock
475
In Stock :
475
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Current Rating :
8 A
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil nominal voltage :
24V dc
Switching current (max.) :
8A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Coils :
Single
Coil voltage rating :
800mW
Product :
Power Relays
Coil Current :
33.3 mA
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Packaging type :
Bag
Mounting Type :
Through Hole
Contact Current :
10A
Operate Time :
15 ms
Features :
Coil Power :
800mW
Contact Configuration :
DPST-NO
Length :
29 mm
Coil Type :
Non Latching
Mounting Style :
Through Hole
Content :
1pc(s)
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Contact Termination :
Solder Pin
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage :
500VDC - Max
Series :
G2RG-X
Base Product Number :
G2R
Coil Insulation :
Coil Termination :
Solder Pin
Contact Rating (Current) :
10 A
Release Time :
5 ms
Switching Current :
10A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Type :
G2RG-2A-X-DC24
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Coil Resistance :
720 Ohms
Connection :
Print
Coil Voltage :
24VDC
Switching voltage (max.) :
500V DC
Width :
13.5 mm
Number of Poles :
2
Package :
Tray
Height :
25.7 mm