G2R-2A4-DC24
Mfr.Part #
G2R-2A4-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Release Time :
5ms
Coil Power :
530mW
Must Release Voltage :
3.6VDC
Coil Current :
21.8mA
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Max Voltage Rating (AC) :
380V
RoHS Compliant
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Published :
Coil Resistance :
1.1kOhm
Max Current Rating :
4A
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Body Length or Diameter :
29mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil Voltage (DC) :
24V
Relay Form :
1 Form C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Factory Lead Time :
35 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Resistance :
50mOhm
Coil Voltage :
24VDC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Body Height :
25.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Current(AC)-Max :
5A
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
15ms
Body Breadth :
13 mm
EAR99
Package / Case :
DIP
Must Operate Voltage :
16.8VDC
DC
Length - Termination :
0.004 inch