G2R-2A-H-DC12
Mfr.Part #
G2R-2A-H-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V
Stock
38
In Stock :
38
Must Release Voltage :
1.8VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Release Time :
5ms
Coil Power :
360mW
Contact Current(DC)-Max :
3A
Through Hole
Relay Form :
1 Form C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Body Length or Diameter :
29mm
Coil Current :
30mA
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Termination :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Length - Termination :
0.004 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Weight :
17g
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Input Switching Control Type :
Random
Body Height :
25.5mm
Max Current Rating :
3A
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Contact Resistance :
50mOhm
Coil Resistance :
400Ohm
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Current(AC)-Max :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
EAR99
Body Breadth :
13 mm