G2R-1-E-AC24
Mfr.Part #
G2R-1-E-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Stock
478
In Stock :
478
Coil/Input Supply Type :
AC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Length :
29mm
Coil Resistance :
260Ohm
ECCN Code :
EAR99
17g
Series :
G2R
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Must Release Voltage :
7.2VAC
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Relay Form :
1 FORM A
Contact Resistance :
50mOhm
Coil Current :
37.5mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Throw Configuration :
SPDT
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Number of Terminations :
6
Packaging :
Tray
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Release Time :
10ms
Width :
13mm
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
Max Current Rating :
16A
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Coil Voltage :
24VAC
Number of Pins :
8
Termination Style :
PC Pin
Height :
25.5mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
16A@30VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coil Power :
900mW
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Coil Voltage (AC) :
24V