G2R-1-DC12
Mfr.Part #
G2R-1-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Stock
55
In Stock :
55
Power Relays, Over 2 Amps
ECCN Code :
EAR99
PC Pin
Power Rating :
530mW
Weight :
17g
Voltage - Rated AC :
380V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Relay Form :
1 FORM A
Throw Configuration :
SPDT
Coil Power :
530mW
Coil/Input Supply Type :
DC
Factory Lead Time :
29 Weeks
Must Release Voltage :
1.8VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Termination Style :
PC Pin
Depth :
13mm
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Input Switching Control Type :
Random
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Not Applicable
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Voltage :
12VDC
Number of Terminations :
6
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Height :
25.5mm
Operate Time :
15ms
Coil Current :
43.6mA
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Silver Alloy
Length :
29mm
Width :
13mm
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Max Current Rating :
10A
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Mounting Type :
Through Hole
Power Consumption :
530mW
Release Time :
5ms
Number of Pins :
5
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil Resistance :
275Ohm