G2A-434A-DC24
Mfr.Part #
G2A-434A-DC24
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 24VDC
Signal Relays, Up to 2 Amps
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Socket, Socketable
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Rating (Current) :
500mA
Body Breadth :
22.5 mm
Termination Style :
Plug In
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Height :
42.5mm
HTS Code :
Physical Dimension :
29.5mm x 22.5mm x 42.5mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Voltage :
24VDC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-10°C~40°C
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Number of Pins :
14
15ms
Contact (AC) Max Rating R Load :
.7A@250VAC
Electrical Life :
5000000 Cycle(s)
Termination :
PLUG
Coil Resistance :
530Ohm
Coil Voltage (DC) :
24V
Series :
G2A
Throw Configuration :
4PDT
Non Latching
Max Current Rating :
3A
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
29.5mm
Relay Action :
Momentary
Coil Current :
45mA
Mounting Type :
Socketable
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@125VDC
Coil Power :
1.1W
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Max Voltage Rating (AC) :
250V