G2A-432A-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2A-432A-DC24
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
300
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 24VDC
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Operate Time :
15ms
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Max Operating Temperature :
40°C
Contact Resistance :
100MOhm
Coil Resistance :
530Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-10°C~40°C
Insulation Resistance :
100MOhm
Coil Type :
Non Latching
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
3A
Number of Pins :
14
Series :
G2A
Min Operating Temperature :
-10°C
Termination Style :
Plug In
Published :
Coil Current :
45mA
Release Time :
15ms
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Max Voltage Rating (DC) :
125V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
500mA
Mount :
PCB, Socket, Socketable
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
33mW
Package / Case :
300
Coil Power :
1.1W
Termination :
PLUG
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Throw Configuration :
4PDT, SPST
Turn On Delay Time :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Depth :
21.5mm
Coil Voltage (AC) :
120V
Max Current Rating :
3A
Length :
28.5mm
Mounting Type :
Socketable
Height :
42.5mm
Width :
21.5mm