FXA350028F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FXA350028F
Manufacturer
Inventus Power
Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
Manufacturer :
Inventus Power
Product Category :
Power (Watts) :
250W 350W Forced Air
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Output (Max) :
9A
Efficiency :
89%
Published :
Size / Dimension :
8.00Lx5.00W x 1.50 H 203.2mmx127.0mmx38.1mm
Minimum Load Required :
No
Voltage - Input :
85V~264VAC
Voltage - Output 1 :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs :
1
Series :
FXA350 (350W)