FX8C-80P-SV(91)
Mfr.Part #
FX8C-80P-SV(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Housing Material :
Polyphenylene
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Bronze
Contact Finish :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
CENTRONIC
Body Depth :
0.191 inch
PCB Contact Row Spacing :
4.45 mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Tube
Housing Color :
Brown
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
Orientation :
Straight
Number Of PCB Rows :
Board Guide
Total Number of Contacts :
80
Stack Height (Mating) :
5mm 10mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Pitch :
600μm
Published :
Voltage - Rated :
100V
Number of Positions :
80
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Reference Standard :
UL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.175 4.45mm
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Plating Thickness :
3.93μin
Pitch :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Current Rating :
400mA
Datasheets
FX8C-80P-SV(91)
Hirose FX8C-80P-SV(91)
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 80 Positions FunctionMax™ FX8C Gold Solder Bronze