FX8C-100S-SV(68)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX8C-100S-SV(68)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Height Above Board :
0.089 2.26mm
Pitch :
0.024 0.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
FunctionMax™ FX8C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
100
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Packaging :
Tube
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide
Stack Height (Mating) :
5mm 6mm 7mm 9mm 11mm
Datasheets
FX8C-100S-SV(68)
Hirose FX8C-100S-SV(68)
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 100 Positions FunctionMax™ FX8C Gold