FX5-80S2A-DSA(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX5-80S2A-DSA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Positions :
80
Contact Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
WITHOUT BOARD PREFIXED PIN
Height Above Board :
0.366 9.30mm
Insulation Material :
Polyamide
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
PCB Contact Row Spacing :
1.4986 mm
Published :
Length - Termination :
0.134 inch
Filter Feature :
No
Body Depth :
0.366 inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
UL
Durability :
500 Cycles
HTS Code :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish :
Gold
Insulator Color :
Beige
Total Number of Contacts :
80
Termination Type :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
85°C
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Pitch :
0.039 1.00mm
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Mount :
Through Hole
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Resistance :
50mOhm
Rated Current (Signal) :
0.5A
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
FX5
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
4
Datasheets
FX5-80S2A-DSA(71)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole 80 Positions FX5 Gold COPPER ALLOY