FX30B-2S-3.81DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX30B-2S-3.81DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 2POS 0.15 GOLD PCB
Stock
424
In Stock :
424
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
2
Voltage - Rated :
250V
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Style :
Board to Board
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Fastening Type :
Latch Holder
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
16A
Pitch - Mating :
0.150 3.81mm
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
Feature :
Board Guide, Board Lock
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type :
Female Blade Socket
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Insulation Height :
0.630 16.00mm
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Mixed Contacts :
yes
Series :
FunctionMax™ FX30B
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating :
10A
Packaging :
Tray
Reference Standard :
UL,TUV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Stack Height (Mating) :
20mm 25mm 30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
FX30B-2S-3.81DSA
Hirose FX30B-2S-3.81DSA
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tray Gold Polyamide (PA), Nylon 2 Positions Female Blade Socket