FX2CA2-80S-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2CA2-80S-1.27DSA
Description
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM
Contact Material :
Bronze
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Housing Material :
PBT
Number of Contacts :
80
Pitch :
1.27mm
Current Rating :
500mA
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
1.27mm
Voltage - Rated :
125V