FX2CA2-40S-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2CA2-40S-1.27DSA(71)
Description
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM
Stock
97
In Stock :
97
Centronics Connectors
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
1.27mm
Contact Finish - Mating :
AU ON NI
Housing Color :
Black
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
PBT
Contact Material :
Bronze
RoHS Compliant
Lead Pitch :
1.27mm
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
40
Current Rating :
500mA