FX2CA1-52P-1.27DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX2CA1-52P-1.27DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Mounting Type :
BOARD
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polyamide
Voltage - Rated :
125V
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
MIL Conformance :
No
Housing Color :
Black
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Termination :
Through Hole
Mixed Contacts :
Contact Material :
Brass
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Pitch :
1.27mm
Mounting Style :
Straight
Current Rating :
500mA
Number of Rows :
1
Number of Contacts :
52
Filter Feature :
Stack Height :
13mm
Lead Pitch :
1.27mm
UL Flammability Code :
94V-0