FX2CA-68P-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2CA-68P-1.27DSA
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Number of Rows :
4
Pitch :
1.27mm
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
125V
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
MIL Conformance :
Unknown
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Row Spacing :
1.905 mm
Number of Contacts :
68
Datasheets
FX2CA-68P-1.27DSA
Hirose FX2CA-68P-1.27DSA
Description:
The Hirose D-Shaped Connectors - Centronics FX2CA-68P-1.27DSAL(71) is a stacking board connector with a 12-14 mm height, plug, 1.27 mm, 68 contacts, through hole, and right angle. It is manufactured by Hirose (HRS) and is designed for use in a variety of applications.
Features:
• 12-14 mm height
• Plug
• 1.27 mm