FX2CA-32S-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2CA-32S-1.27DSA
Description
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
14mm
Row Spacing :
1.905 mm
Current Rating :
500mA
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
No
10 Weeks
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Insulation Resistance :
1GOhm
Housing Material :
Polyamide
Contact Material :
Bronze
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle
Number of Contacts :
32
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Pitch :
1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Unknown
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
125V