FX2C2-60S-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2C2-60S-1.27DSA
Description
CONN RECEPT VERT 60POS 1.27MM
Centronics Connectors
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Termination Type :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Housing Material :
Plastic
Rated Current (Signal) :
0.5A
Body/Shell Style :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.13 inch
Gender :
FEMALE
Mounting Style :
Straight
Contact Resistance :
45mOhm
Durability :
500 Cycles
Contact Material :
Bronze
Body Length or Diameter :
1.896 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Lead Pitch :
1.27mm
Mixed Contacts :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Style :
BELLOWED TYPE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature (Min) :
-55°C
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Number Of PCB Rows :
4
Body Depth :
0.453 inch
Lead Free :
Lead Free
MIL Conformance :
Mounting Type :
BOARD
Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Pbfree Code :
Number of Rows :
2
Number of Contacts :
60
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Max) :
85°C
Mating Contact Pitch :
0.05 inch