FX2C-60S-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2C-60S-1.27DSA
Description
CONN RECEPT VERT 60POS 1.27MM
Lead Free :
Contains Lead
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Housing Material :
Plastic
Rated Current (Signal) :
0.5A
Termination Type :
Solder
Number of Contacts :
60
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Resistance :
45mOhm
Body Depth :
0.138 inch
Mounting Type :
BOARD
MIL Conformance :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
4
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Lead Pitch :
1.27mm
Housing Color :
Black
Length - Termination :
0.13 inch
Contact Plating :
Gold
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Material :
Bronze
JESD-609 Code :
e4
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
Straight
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
HTS Code :
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Body Length or Diameter :
1.896 inch