FX2C-40S-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2C-40S-1.27DSA
Description
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM
Centronics Connectors
Number Of PCB Rows :
4
Lead Pitch :
1.27mm
Voltage - Rated :
125V
Body Depth :
0.138 inch
Termination :
Through Hole
Contact Resistance :
45mOhm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating :
500mA
Housing Material :
PBT
MIL Conformance :
No
Body Length or Diameter :
1.396 inch
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Straight
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Number of Contacts :
40
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Pitch :
1.27mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
IEC Conformance :
Max Operating Temperature :
85°C
Filter Feature :
Housing Color :
Black
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Insulation Resistance :
1GOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Current (Signal) :
0.5A
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Length - Termination :
0.118 inch