FX2C-40P-1.27DSA
Mfr.Part #
FX2C-40P-1.27DSA
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Centronics Connectors
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
Housing Color :
Black
Contact Material :
Bronze
Contact Plating :
2
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
40
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Pitch :
1.27mm
Termination :
Through Hole
Voltage - Rated :
125V
Lead Pitch :
1.27mm
Gender :
Male
Factory Lead Time :
10 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
Straight
Mounting Type :
BOARD
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
500mA