FX2-100S-1.27DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX2-100S-1.27DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN BTB RCPT 100POS R/A SOLDER
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Depth :
0.63 inch
Current Rating :
500mA
Radiation Hardening :
No
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
4
Connector Type :
Receptacle
Contact Resistance :
45mOhm
Series :
FX2
Pitch :
1.27mm
Number of Rows :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
125V
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Max) :
85°C
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Durability :
500 Cycles
Contact Finish Thickness :
7.87μin 0.200μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
100
Rated Current (Signal) :
0.5A
Gender :
FEMALE
Type :
Board to Board
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
100
HTS Code :
Lead Pitch :
1.27mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Housing Material :
Polyphenylene
Length - Termination :
0.13 inch