FW70A9R10JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FW70A9R10JA
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 9.1 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
9.1Ohm
Max Power Dissipation :
7W
Feature :
Fusible, Safety
Size / Dimension :
0.374Diax1.024L 9.50mmx26.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
7W
Series :
FWxxA
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.75 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Base Part Number :
FW70A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±5%
Datasheets
FW70A9R10JA
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 9.1Ohm, Wirewound,