FVA.2W.310.CLAC85
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FVA.2W.310.CLAC85
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
2W
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Shell Material :
Brass
Orientation :
A
Current Rating :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
10
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
310
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Operating Temperature :
-20°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
FVA.2W.310.CLAC85
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Threaded
FVA.2W.310.CLAC85 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 2W Series.In many ways, its Backshell, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -20°C~200°C Operating Temperature.
FVA.2W.310.CLAC85 Features
2W series
FVA.2W.310.CLAC85 Applications
There are a lot of LEMO
FVA.2W.310.CLAC85 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER