FTZ30ET148
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTZ30ET148
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 30V 200MW SMD5
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Max Power Dissipation :
200mW
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Common Anode
Radiation Hardening :
No
Configuration :
2 Pair Common Anode
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
29.65V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Base Part Number :
FTZ30
Zener Voltage :
30V
Impedance :
200Ohm
Zener Current :
5mA
Impedance-Max :
200Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 23V
Number of Pins :
5
Peak Reverse Current :
500nA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FTZ30ET148
ROHM Semiconductor FTZ30ET148
2 Pair Common Anode TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 200Ohm 200mW UNIDIRECTIONAL Surface Mount SC-74A, SOT-753
FTZ30ET148 Overview
A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 200Ohm ohm.A zener current of 30V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 200Ohm ohm.Using this device, the reverse leakage voltage can be as high as 500nA.Zener diode array can work wZener diode arrayh a peak reverse current of 500nA amps.
FTZ30ET148 Features
200Ohm ohm