FSM250KB-150R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSM250KB-150R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 10% 2.5W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
2.5W
Resistance :
150Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
-80/ +500ppm/°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.496Lx0.354W 38.00mmx9.00mm
Series :
FSM
Height Seated (Max) :
0.409 10.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
10.3886mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
FSM250KB-150R
YAGEO FSM250KB-150R
150Ohm, Wirewound,