FSD85-16-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSD85-16-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN FERRULE DIN 4AWG YELLOW
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Terminal Block Wire Ferrules
Color :
Yellow
Length - Pin :
16.00mm
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
No
Length :
29mm
Diameter :
7.87mm
ECCN Code :
EAR99
Wire/Cable Gauge :
4 AWG
DIN Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
Size :
4 AWG 25.00mm2
Cable Entry-Max :
0.43 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Material :
Polypropylene
Factory Lead Time :
4 Weeks
HTS Code :
Body Material :
Copper
Assembly Item Name :
FERRULE
Length - Overall :
29.00mm
Depth :
12mm
Approval Agency :
CSA
Lead Length :
16mm
IEC Conformance :
Body Plating :
Tin
Diameter - Inside :
7.62 mm