FS56-020-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS56-020-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Termination Style :
PC Pin
Output Current 2 :
0.02A
Height Seated (Max) :
39.67mm
Weight :
0.17lb 77.11g
VA Rating :
1.1 VA
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
1.1W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Type :
Laminated Core
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Width :
55.55mm
Length :
66.67mm
Secondary Current :
20mA
Size / Dimension :
66.68mm Lx55.55mm W
Physical Dimension :
L66.67XB55.55XH39.67 (mm)
Output Current 1 :
0.02A
Center Tap :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Secondary Winding :
2
Voltage - Primary :
115V 230V
Power - Max :
1.1VA
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
39.6748mm
Frequency :
50Hz
Current - Output (Max) :
Parallel 40mA Series 20mA
Voltage - Isolation :
4200Vrms
Primary Winding(s) :
Dual
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 28V Series 56V
Lead Free :
Lead Free
Series :
Split Pack™, Class 2/3, FS
Published :
Datasheets
FS56-020-C2
Triad Magnetics FS56-020-C2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V