FS20-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS20-1000
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Size / Dimension :
57.15mm Lx47.63mm W
Element Configuration :
Dual
Voltage - Primary :
115V 230V
Termination Style :
PC Pin
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Center Tap :
No
Number of Pins :
8
Published :
2014
Primary Winding(s) :
Dual
Current - Output (Max) :
Parallel 2A Series 1A
Series :
Split Pack™
Length :
57.15mm
Height :
36.4998mm
Power Rating :
20W
Type :
Laminated Core
Power - Max :
20VA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Secondary Winding(s) :
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Height Seated (Max) :
36.50mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Weight :
0.8lb 362.87g
Lead Free :
Lead Free
Width :
47.625mm
Current Rating :
1A
Datasheets
FS20-1000
Triad Magnetics FS20-1000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V