FS16-800-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS16-800-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Current - Output (Max) :
Parallel 1.6A Series 800mA
Voltage - Primary :
115V 230V
Physical Dimension :
L47.62XB39.67XH36.5 (mm)
ECCN Code :
EAR99
Number of Secondary Winding :
2
Weight :
0.7lb 317.51g
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
8V
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
VA Rating :
12 VA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Secondary Current :
800mA
Power Rating :
12W
Number of Pins :
8
Height :
36.4998mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Primary Winding(s) :
Dual
Voltage - Isolation :
4200Vrms
Power - Max :
12VA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Laminated Core
Height Seated (Max) :
36.50mm
Termination Style :
PC Pin
Length :
47.62mm
Frequency :
50Hz
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Center Tap :
No
Width :
39.67mm
Termination :
Solder
Output Voltage 2 :
8V
Series :
Split Pack™, Class 2/3, FS
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Datasheets
FS16-800-C2
Triad Magnetics FS16-800-C2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V