FS065C332KAZ2A
Mfr.Part #
FS065C332KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3300pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
FLEXITERM™ Flexisafe
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
FS065C332KAZ2A
KYOCERA AVX FS065C332KAZ2A
FLEXITERM™ Flexisafe 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
FS065C332KAZ2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
FS065C332KAZ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V