FRC2010JT110R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRC2010JT110R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, FUSING, 2010, 110 OHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Ratings :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
110 Ohms
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Features :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Tolerance :
±5%
Series :
FRC
Datasheets
FRC2010JT110R
Stackpole Electronics, Inc. FRC2010JT110R
FRC Series, Thick Film, 110 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C