FR40GR02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FR40GR02
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP REV 400V 40A DO5
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
1
Terminal Position :
UPPER
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Forward Voltage :
1.4V
Number of Pins :
2
Number of Phases :
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Max Surge Current :
500A
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Mount :
Chassis, Stud
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500A
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reverse Current :
25μA
Case Connection :
ANODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 100V
Reverse Recovery Time :
200 ns
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Reverse Voltage :
400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Forward Current :
40A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Solder Lug
Recovery Time :
200 ns
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Average Rectified Current :
40A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Datasheets
FR40GR02
GeneSiC Semiconductor FR40GR02
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40A -40°C~125°C 25μA @ 100V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
FR40GR02 Overview
A reasonable reverse voltage is 400V.The average rectified current for this device is 40A volts.When the forward current reaches 40A, it is allowed.The maximum surge current is 500A.A data chart shows that the peak reverse is 25μA in the datasheets.
FR40GR02 Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 25μA
FR40GR02 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FR40GR02 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB