FR101GP-AP
Mfr.Part #
FR101GP-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP 1A DO-41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product :
Rectifiers
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Brand :
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
Rectifiers
Package :
Tape and Box (TB)
Product Status :
Active
Base Product Number :
FR101
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V, 1MHz
RoHS :
Details
Product Type :
Diode Type :
Standard
Packaging :
Ammo Pack
Supplier Device Package :
DO-41
Datasheets
FR101GP-AP
Micro Commercial Components (MCC) FR101GP-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 150°C Ammo Pack DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
FR101GP-AP Overview
FR101GP-AP Features
FR101GP-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Components
FR101GP-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB