FPXLF120-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPXLF120-20
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3.7mm
Series Resistance :
60Ohm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Mode :
Fundamental
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Drive Level :
100 µW
Load Capacitance :
20pF
Operating Frequency :
12MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.146 3.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Tape and Reel
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency :
12MHz
Depth :
4.6mm
Number of Pins :
4
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Type :
MHz Crystal
Series :
FPXLF
Frequency Stability :
±50ppm
Size / Dimension :
0.492Lx0.181W 12.50mmx4.60mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
0.005%