FPS060WF30136BJ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPS060WF30136BJ1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP CER 300PF 12KV R85 AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Width :
27.0002mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
FPS
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Temperature Coefficient :
R85
Tolerance :
±10%
Capacitance :
300pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
12000V 12kV
Size / Dimension :
2.441Diax1.063W 62.00mmx27.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
FPS060WF30136BJ1
Vishay FPS060WF30136BJ1
FPS 300pF 12000V 12kV Ceramic Capacitor ±10% R85 2.441Diax1.063W 62.00mmx27.00mm -55°C~100°C Chassis Mount Axial, Can - Screw Terminals
FPS060WF30136BJ1 Overview
Ceramic capacitor is 2.441Diax1.063W 62.00mmx27.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R85.
FPS060WF30136BJ1 Features
a size/dimension of 2.441Diax1.063W 62.00mmx27.00mm