FPJ.2B.302.CYMD99
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPJ.2B.302.CYMD99
Manufacturer
LEMO
Description
LBP 90 KEYJ 2C 9.9MM
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Voltage Rating :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
302
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Chrome
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Package :
Retail Package
Applications :
Series :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating (Amps) :
25A
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
Features :
Backshell
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
2
Shell Size, MIL :
Color :
Silver
Orientation :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Datasheets
FPJ.2B.302.CYMD99
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Crimp Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FPJ.2B.302.CYMD99 Overview
FPJ.2B.302.CYMD99 Features
* series
FPJ.2B.302.CYMD99 Applications
There are a lot of LEMO
FPJ.2B.302.CYMD99 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER