FP10-250-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP10-250-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Width :
39.67mm
Max Power Dissipation :
2.5W
Series :
Flat Pack™
Center Tap :
No
Mounting Type :
Through Hole
Length :
47.63mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2000Vrms
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Secondary Winding(s) :
Dual
Current - Output (Max) :
Parallel 500mA Series 250mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
16.51mm
Power - Max :
2.5VA
Termination Style :
PC Pin
Published :
Max Output Current :
250mA
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Primary Winding(s) :
Dual
Termination :
PC Pin
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Weight :
0.313lb 141.97g
Voltage - Primary :
115V 230V
Datasheets
FP10-250-B
Triad Magnetics FP10-250-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V