FP0704-100-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP0704-100-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 38A SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
453.59237mg
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
38A
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Type :
Toroidal
Material - Core :
Iron Powder
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
38A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
165mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
100nH
Package / Case :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
75°C
Datasheets
FP0704-100-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD