FN9244SR-12-06
Mfr.Part #
FN9244SR-12-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Width :
29.9mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current :
12A
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Series :
FN 9244
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Bleed Resistor
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP40
Mount :
Panel, Snap in
Frequency :
400Hz
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Number of Positions :
3
Accomodates a Fuse :
No
Height :
22.4mm
Depth :
43.9mm
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Voltage - UL :
250VAC
Current Rating :
12A
Published :
Voltage - Rated :
250V
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Voltage - Rated AC :
250V