FN9244SB-15-06
Mfr.Part #
FN9244SB-15-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Gender :
Male
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Accomodates a Fuse :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Voltage - Rated AC :
250V
Feature :
Bleed Resistor
Current Rating :
15A
Ingress Protection :
IP40
Mount :
Panel, Snap in
Height :
22.4mm
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Current :
15A
Series :
FN 9244
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Width :
29.9mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - UL :
250VAC
Depth :
43.9mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Frequency :
400Hz
Connector Style :
IEC 320-C14
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm