FN9244ER-12-06HI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9244ER-12-06HI
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Gender :
Male
Current :
12A
Current Rating :
12A
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flammability Rating :
UL94 V-2
IEC Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Depth :
52.3mm
Total Number of Contacts :
3
MIL Conformance :
No
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Number of Positions :
3
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Packaging :
Bulk
Voltage - UL :
250VAC
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL
Accomodates a Fuse :
No
Height :
22.5mm
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
FN 9244E
Coupling Type :
Snap
Ingress Protection :
IP40
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
250V
Frequency :
400Hz
Width :
48mm